Shopping Cart: 0 Products

Wazon “Asteroid” proj. Jana Sylwestra Drosta

Wazon “Asteroid” produkcji Huty Szkła Gospodarczego “Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Projekt wazonu przynależy do Jana Sylwestra Drosta, datowanie jego przypisuje się na 1972 rok natomiast w 1975 roku wazon ruszył do produkcji z czego pod koniec lat 80-tych produkcja została zakończona. Domniemam, że produkcja wazonu nie zakończyła się z końcem lat 80-tych i myślę że w późniejszych latach była również produkowana.

Wazon przynależy do serii” Asteroid”, o której jak już miałam przyjemność pisać we wcześniej opisywanym artykule dotycząc tej serii. Przypomnę, że seria “Asteroid” w 1976 ro­ku otrzy­ma­ła zło­ty me­dal na II Międzynarodowej Wystawie Triennale Szkła i Porcelany w czeskim mieście Jablonec nad Nysą.
Kolorystyka wazonu była zróżnicowana i przejawiała się w różnych odsłonach. Prezentowany wazon jest najbardziej popularny, bo jest przezroczysty. Moim zdaniem zjawiskowo prezentuje się w kolorze łososiowym, czerwonym, bursztynowym oraz szmaragdowym nie uwłaczając przezroczystemu.

Przynależy obecnie do najbardziej rozpoznawalnego i pożądanego projektu Jana Sylwestra Drosta Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w produkcji szkła prasowanego.

Charakterystycznym elementem wazonu, są mniejsze i większe “wypustki” umiejscowione na wypukłej przedniej i tylnej części wazonu, natomiast środek wazonu jest gładki. Posiada kolisty kształt o prezentowanych wymiarach: szerokość w najszerszej części 21 cm, wysokość 18 cm, średnica wlotu 6cm o wadze około 3 kg.

Warto wspomnieć, że ceny wazonu “Asteroid” są wysokie, wynika to ze znikomej dostępności na rynku. Prezentowany wazon na tyle zachwyca, że jest prezentowany w domach aukcyjnych.

Początkowo był moim wielkim “pragnieniem” aby mógł zasilić moją kolekcję, bezskuteczne poszukiwania ostudziły mój entuzjazm do momentu sprezentowania mi go przez moją połowicę.

Przyznam że, cudnie się prezentuje zarówno w nowoczesnym wystroju wnętrz jak i minimalistycznym, zachwyca oko dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi.
Życzę zatem każdemu takiego przepięknego dzieła sztuki jakim jest wazon “Asteroid” 🙂

Autor:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: