Shopping Cart: 0 Products

Szklana kura z Huty Szkła “Ząbkowice”

Szaleństwo szklanych kur jak i innego zwierzyńca wykonaniu Huty Szkła „Ząbkowice” początkowo wydawał mi się co najmniej bardzo zabawny. Nie urzekła mnie ich forma, ale kiedy zaznajomiłam się dostępnością kolorów, różnorodnością rozmiarów to prawie zapiałam z zachwytu. Powyżej prezentowane tu kurki znakomicie oddają różnicę w rozmiarze między najmniejszą, a średnią. Owe bomboniery w kształcie kur, wykonano z bezbarwnego, prasowanego szkła. Kokoszki osadzone zostały na pojemniku imitującym kosz wiklinowy, a zarazem stanowiący ich główną podstawę. Głowa zwierzęcia została wyraźnie uwidoczniona wraz z jej całym upierzeniem. Należy zauważyć, że bezbarwne prezentują się dość ubogo w porównaniu z kolorem kobaltowym, czarnym bądź zielonym. Szklane kury były wykorzystywano do przechowywania jaj, słodkości, tudzież innych produktów spożywczych. Często też upiększały stół jako dekoracja świąteczna w okresie Wielkanocy.

Kury bomboniery produkowano w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” (HSG „Ząbkowice” – działającej w latach 1884-2002 w miejscowości Ząbkowice, a od 1977 w Ząbkowicach – dzielnicy Dąbrowy Górniczej). Projekt kury w katalogu pojawił się już 1910 roku, ale należny pamiętać, że z powodzeniem były produkowane w późniejszych latach. Mając w swoim zapleczu kurę niekoniecznie musi ona pochodzić z przedwojennych serii. Dziś kurki to bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów towar. Widywałam już imponujące zbiory kurek w różnych wielkościach i wybarwieniach. Niestety nie stanowią one elementu zainteresowania z mojej strony, na tyle abym mogła je kolekcjonować. Powyższe dwa egzemplarze zapewne trafią do miłośników szklanych kurek.

 

Przez moje ręce przetoczyły się następujące egzemplarze szklanego drobiu: min. Szklany kogut – nie polskiej produkcji, szklana bomboniera również nie polskiego wyrobu, szklane bezbarwne kurki w dwóch różnych rozmiarach- produkcji HSG “Ząbkowice”unikatowa błękitna kura również produkcji HSG “Ząbkowice” oraz lisek – HSG “Ząbkowice.

Autor:

7 komentarzy

  1. Cześć jak poznać z jakiego okresu jest to kurka?
    mam taką jedna na oku na OLX : Duża kura niebieska.
    Ktoś może pomóc?

  2. W jakich konkretnie latach produkowano Kury? Wiem, że niektóre wykonywano ze szkła uranowego, nawet raz miałem okazję mierzyć moc dawki od takiej małej kurki 🙂

  3. Ja mam taką kurę babcia mi dała więc babcia ma 80 lat A jeszcze dostała od swojej babci więc pewnie powyżej 100 lat ma ta kura albo i więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: