Zastawa stołowa

- designerskie, modne i bezpieczne talerze zdobione ręcznie.

Serwis “Tomek” proj. Jerzy Steckiewicz – Wałbrzych

post-img

Serwis “Tomek” proj. Jerzy Steckiewicz – Wałbrzych

Jego projektantem jest Jerzy Steckiewicz. Projekt i początek produkcji przypada na rok 1958. W skład serwisu zaliczamy, dzbanek, mlecznik, cukiernicę z przykrywką oraz sześć filiżanek ze spodkami. Elementy sygnowane wytwórnią Wałbrzych Made in Poland.
Serwis z delikatnej, cienkiej, białej porcelany nakrapiany na czarno. Serwis występował w szerokiej gamie malatur. Najciekawsze według mnie to czerwone nakrapiane na biało, co do złudzenia przypominało muchomora.
Wykonany jest bardzo cienkiej porcelany, jego cechą charakterystyczną jest wydatny korpus. Serwis idealnie opisuje książka Polski New Look więc pozwolę sobie zacytować: “… o wrzecionowatym, wąskim dzbanku zwieńczonym kopulastą  pokrywką z wymodelowanym w formie “grzebieniem” uchwytu; długim, prostym i wąskim dzióbkiem umieszczonym w połowie wysokości naczynia i nieznacznie odwiedzionym od korpusu uchwytem” 1
Serwis prezentuje się świetnie jednak zdjęcia nie oddają w pełni jego uroku. Porcelana przez to, że bardzo cienka stwarza wrażenie delikatnej i kruchej. Trzymając w reku elementy zestawu i patrząc pod światło jesteśmy w stanie je dostrzec. To w połączeniu z wdzięcznym malowaniem oraz niewielkimi rozmiarami serwisu daje wrażenie obcowania z czymś unikatowym i wyjątkowym. Właśnie przez fakt owej delikatności nie zostało tych serwisów zbyt wiele. Można czasem spotkać egzemplarze wybrakowane które mimo tego osiągają spore ceny na aukcjach. Prawdziwą gratką są jednak komplety w unikalnych malaturach.

Powyższy serwis został zakupiony w Berlinie, a następnie sprowadzony do Polski.

  1. Barbara Banaś, Polski New Look Ceramika użytkowa lat 50. i 60. s.101. 

Zostaw komentarz

Treść komentarza

Name

Website

error: