Shopping Cart: 0 Products

Serwis kawowy “Opole” proj. L.K. Kowalscy

Porcelit zawsze traktowany był jako gorszy brat porcelany. Stosowany głównie jako materiał do typowo użytkowych zastosowań sanitarnych w prl-u trafił też na stoły Polaków. Jakościowo gorszy od porcelany i trudniejszy w obróbce stawiał wyzwanie projektantom.

Jednym z zakładów zajmujących się wytwarzaniem naczyń z porcelitu były zakłady w Tułowicach. Niegdyś słynna na cały świat manufaktura porcelany w prl-u stałą się dostarczycielem rozwiązań dla mas. Choć nie tylko. Taką ścieżką dotarliśmy do prezentowanego dziś serwisu do kawy „Opole” projektu państwa Lucyny i Kazimierza Kowalskich. Absolwenci Wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych stworzyli ten projekt w 1963 roku. Stał się bardzo popularny wśród kupujących, został także doceniony na prestiżowych Targach Poznańskich w roku następnym.

Zestaw mimo klasycznego kształtu cechuje się lekkimi liniami. Wpasowuje się idealnie w trend panujący w latach 60tych. Szczególną uwagę przykuwają płynne kształty i szpiczaste uszka filiżanek, które potęgują wrażenie lekkości. Zwieńczeniem są szpiczaste pokrywki. Mimo wydawałoby się niewdzięcznego materiału występował w bardzo różnych i modnych wtedy zdobieniach. Od totalnej czerni po lokalne wzory tradycyjne czy kwiaty, aż po nowoczesne i unikatowe nazywane dziś pikasami.

Wynikało to w dużej mierze z popularności owego zestawu co znów wynikało w prostej linii z udanego projektu. Można również spotkać egzemplarze produkowane na zamówienie państwowych zakładów co było częstą praktyką w PRL. W swojej kolekcji posiadamy właśnie taki egzemplarz oraz wyjątkowo poszukiwany przez kolekcjonerów egzemplarz ze zdobieniem w tak zwany „Gwiezdny pył”.

dzbanek:
wysokość z pokrywką: 21,5 cm
wysokość bez pokrywki: 17,2 cm

cukierniczka:
wysokość z pokrywką: 9,5 cm
wysokość bez pokrywki: 6,2 cm

mlecznik:
wysokość: 9 cm

filiżanki:
wysokość: 5,5 cm
średnica: 6 cm

spodki:
średnica: 11,5

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: