Shopping Cart: 0 Products

Serwis „Iza” proj. Józef Wrzesień

Serwis kawowy "Iza"
Serwis kawowy “Iza”

Prezentowany serwis to bardzo popularny w latach 60tych zestaw. Występował w bardzo wielu odmianach kolorystycznych i z różnymi zdobieniami. Najczęściej jednak w różnokolorowych odmianach tak zwanego marmurka. Takie właśnie i dziś pojawiają się najczęściej jednak przez kolekcjonerów najbardziej poszukiwane są malatury unikatowe jak te prezentowana na zdjęciach poniżej.

Projekt pochodzi z 1959 roku, a do produkcji wszedł z początkiem lat 60tych. Niecodzienne, przykuwające oko rysy wpisywały się znakomicie w trend odchodzenia od klasycznych kształtów porcelany przedwojennej co przekładało się na spore zainteresowanie klientów. Z tego właśnie powodu produkowany był dość długo, bo aż do 1978 roku. Sukces projektu potwierdziła nagroda w postaci złotego medalu na konkursie „Dobre – Ładne – Poszukiwane” na Targach Krajowych w Poznaniu w 1962 roku.

Jak widzimy po datach, projekt powstał w zasadzie na samym początku pracy zawodowej Józefa Września, który to dyplom uzyskał w roku 1958 na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu po czym rozpoczął pracę jako projektant form w Zakładach Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Pracował tam 7 lat bo do roku 1965. I ten okres w jego karierze to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o porcelanę. Później trudnił się innymi zajęciami takimi jak projektowanie dekoracji sitodrukowych czy pracą jako nauczyciel rysunku technicznego. Wystarczyło to jednak do stworzenia kilku klasycznych już dziś fasonów poszukiwanych i cenionych przez znawców tematu.

„Iza” to forma delikatna. Sam serwis jest dość mały, można by powiedzieć, że wręcz filigranowy. Układ jest klasyczny, czyli dzbanek, cukiernica, mlecznik i sześć filiżanek ze spodkami o nieregularnym kształcie. Elementem charakterystycznym jest wygięty uchwyt pokrywy dzbanka i cukiernicy.

Źródła:

https://desa.pl/pl/galleries/4/object/5214/jozef-wrzesien-serwis-do-kawy-iza

http://www.artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/szukaj/?sparams=author_id:33514

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: