Shopping Cart: 0 Products

Serwis “Ida” proj. Wincenty Potacki – Ćmielów

Serwis kawowy „Ida” to jeden z rzadziej spotykanych zestawów z Ćmielowa przez co poszukiwany jest przez kolekcjonerów. Zaprojektowany przez Wincentego Potackiego – znanego polskiego artystę plastyka i projektanta wzorów przemysłowych. Potacki współpracował z Ćmielowskimi fabrykami porcelany już od 1935 roku przez kolejne 60 lat. Przez te wszystkie długie lata stał się ważną postacią, która swoimi pracami w dużej mierze ukształtowała to z czym kojarzy się dziś polska porcelana XX wieku. Z najbardziej znanych projektów należy wymienić serwisy do kawy takie jak „London” czy „June” oraz wiele innych, które dziś przeszły już na stałe w zakres zainteresowań kolekcjonerów. Wcześniej wymienione serwisy dosyć często można spotkać w serwisach aukcyjnych. Zupełnie inaczej jest z serwisem „Ida”. Było go znacznie mniej na rynku i znacznie mniej ostało się kompletnych. Dziś pełne zestawy osiągają spore ceny.

Serwis mimo delikatnej porcelany użytej do produkcji stwarza wrażenie masywnego ze względu na swoje rozmiary. Jest sporo większy, a co za tym idzie pojemniejszy od innych serwisów z lat 60tych. Często produkowano porcelanowe zestawy w wersjach do kawy jak i do herbaty i przez to różniły się rozmiarem. Spotykałem takie zestawy jednak tu nie mam pewności czy jest to duży zestaw do kawy czy po prostu zestaw herbaciany z czego wynika jego duży rozmiar.

Serwis z naszej kolekcji jest kompletny w idealnym stanie zachowania. Jednokolorowy, czarny. Malowany natryskowo z białymi wstawkami w dolnej części korpusu mocno wyczuwalnymi pod palcami. Filiżanki są pojemne tak jak sam dzbanek. Kształt i sposób wykonania w sposób ewidentny nawiązuje do mody panującej w latach 60tych. Na rynku spotyka się głównie zestawy jednokolorowe. Głównie czarne i niebieskie choć trafiają się rzadziej w jaskrawszych kolorach czy też jak to bywało w przypadku innych fasonów zdobione logo państwowych spółek. Praktyka ta często stosowana była w PRL-u jako upominki okolicznościowe dla ważniejszych działaczy zakładowych czy kierownictwa. Dziś traktowane bardziej jako ciekawostka i mimo swojej ewidentniej rzadkości niespecjalnie cenione przez kolekcjonerów.

 

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: