Shopping Cart: 0 Products

Serwis „Elżbieta” proj. Wacław Górski

Projektantem fasonu „Elżbieta” jest Wacław Górski. Serwis dość popularnie występujący w czarnym wydaniu ze złoceniami. Często mylony z serwisem kawowym „Ira” projektu Józefa Września.

Datowanie projektu przypada na rok 1958.  Prezentowany egzemplarz malowany jest po za fabryką, wskazuje na to zamalowanie zielonej sygnatury Chodzież. Filiżanki są złocone w środku podobnie jak uchwyty, brzegi spodków oraz wnętrze „dzióbka” dzbanka. Prawdopodobnie jest to wersja eksportowa.

Bardzo nietypowa malatura. Na żywo niezwykle dobrze się prezentujący poprzez użycie ciekawej mieszanki kolorów, które dobrze współgrają i nadają ciekawy efekt wizualny.

Serwis jest duży i funkcjonalny.

Dzbanek : wysokość 23 cm ; średnica dół/góra 8/11 cm
Mlecznik : wysokość 10,5 cm ; średnica dół/góra 5/6,5 cm
Cukiernica : wysokość 11 cm ; średnica dół/góra 7/13 cm
Filiżanka : wysokość 7,5 cm ; średnica góra 8,5 cm
Spodek : średnica 14,5 cm

Ciężko dziś odnaleźć jakiekolwiek informacje na temat projektanta tego serwisu ponieważ jego epizod z tego typu porcelaną trwał dosyć krótko. Wcześniej zajmował się głównie kopiowaniem i dostosowaniem do nowych realiów form przedwojennych. W marcu 1954 roku powołano do istnienia Ośrodek Wzorcujący w chodzieskich zakładach. Wówczas oddelegowano do Chodzieży zatrudnionego dotąd w „Wałbrzychu” modelarza Wacława Górskiego, powie­rzając mu przygotowanie do produkcji form zaprojektowanego przez Julię Kotarbińską serwisu „A”. Był to początek owocnej pracy Górskiego. Zajmował się robieniem form i projektami fasonów.

Współpracował prócz Julii Kotarbińskiej także między innymi z Józefem Wrześniem. W latach sześćdziesiątych obok fasonów tradycyjnych poja­wiały się formy nowocześniejsze zdobione liniami, kolorowymi natryskami, drapane bądź w kropki. To dzięki zastosowaniu owych zdobień pamiętamy dziś nazwisko Wacława Górskiego. Po zakończeniu pracy w Chodzierskich zakładach przeniósł się do Zakładu Fajansu w Kole gdzie zajmował się fajansem sanitarnym.

 

Autor:

2 komentarzy

  1. Napisała Pani,że dość popularnie występuje w czarnym wydaniu ze złoceniami. Czy magłaby Pani pokazać chociaż jedno zdjęcie serwisu Elżbieta, czarnego ze złoceniami skoro jest popularny?

    1. Niestety ale kolekcjonujemy właśnie niepopularne zdobienia i takiego nie posiadamy. Proszę wpisać: “serwis elżbieta” w google. Tam znajdzie Pan mnóstwo zdjęć. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: