Shopping Cart: 0 Products

Rowery Kormoran oraz Wilga produkcji Predom Romet

 

Jak dobrze wiemy wszystko przed produkcją ktoś musiał zaprojektować. Z czasem niektóre z tych projektów stają się klasyką czy kanonem. A czasem nie. Czasem staje się wyjątkowym z prywatnych powodów. Tak jest w moim przypadku i tych dwóch klasycznych bicykli. Trafiły do mnie przypadkiem jak większość  mojej kolekcji i zostały na dłużej. Kupiliśmy je od pana który wygrzebał je spod sterty gratów w garażu po śmierci swojego teścia. Rowery przeleżały ponad 30 lat nie ruszane. Zostały zakupione jako para i dla pary. Wśród masowo dziś produkowanych rowerów wyróżniają się  bardzo choćby tym, że takiej damsko męskiej pary chyba nie sposób dziś kupić. To też pokazuje różnicę w sposobie myślenia 40 lat temu.

Są to dwa rowery Romet dla dorosłych o rozmiarze koła 26 cali i identycznym żywym zielonym kolorze. Kormoran z poziomą ramą dla pana oraz Wilga z ramą ukośną dla pani. Rok produkcji z numeru seryjnego z ramy to 1977 do obu okazów. Wszystko jest w nich oryginalne włącznie ze stylowymi oponami z tego samego roku. Trzymają się nieźle. Kormoran  przeszedł już odświeżenie, a Wilga czeka na swoją kolejkę.

W ramach ciekawostki o czym mało kto wie firma Romet w tamtych czasach była potęgą na skalę europejską i nie tylko. Romety można dziś spotkać  tak samo na podmiejskim targowisku na śląsku jak i w Nowym Jorku czy Londynie gdzie były sprzedawane pod nazwami Tyler czy
Universal. Dla ciekawskich polecam zapoznać się z historią firmy Romet. Jej potęgą u szczytu rozwoju i tym czym jest dziś. Niestety jak w przypadku większości rodzimych firm z okresu Prl-u jest to smutna historia.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: