Shopping Cart: 0 Products

Żyrandol kaskadowy proj. Františka PEČENÝego

Lata 60 i 70 jeśli chodzi o ciekawe projekty szkła prasowanego to nie tylko państwo Drost. W tej technologii wytwarzano szkła w wielu krajach i tak samo jak i nasze rodzime huty tak i zagraniczne miały się czym pochwalić. Za każdym z tych szkieł stał oczywiście jakiś projektant.

Dziś chciałam Państwu przedstawić projekt od naszych południowych sąsiadów. Żyrandol z kloszami projektu Frantiska Pecenego (František PEČENÝ) pioniera produkcji szkła prasowanego w Czechosłowacji. Był on pionierem bo pracę ze szkłem prasowanym zaczął zaraz po wojnie. Dokładnie to w 1947 roku po ukończeniu ASP w Pradze. Zatrudnił się w hucie Hermanova gdzie zajął się wcielaniem w życie swoich projektów.
Od początku starał się nadać artystycznej wartości prasowanemu szkłu, które odróżniałoby go od szkła ciętego. Jego projekty charakteryzują się głównie wykorzystaniem optycznej jakości tego szkła. Używał prostego układu powierzchni, a później dodawał różne efekty soczewkowe. W latach siedemdziesiątych specjalizował się w dekoracji reliefowej, zwłaszcza kwiatowej. Właśnie motywy kwiatowe dominują twórczość Pecenego. Na szkle prasowanym dopracował je do perfekcji.

Sam żyrandol prawdopodobnie został wyprodukowany przez niemiecka firmę WORTMANN & FILZ w latach 60tych. Charakteryzuje się kaskadowym zawieszeniem kloszy. Całą konstrukcja jest ciężka i solidna, osadzona na mosiężnym stelażu i prezentuje się bardzo gustownie. Jest to ciekawe połączenie szkła z metalem które bez dwóch zdań nie jest przypadkowe. Niemym potwierdzeniem tych słów jest dorobek autora kloszy który po sobie zostawił. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Część z prac znajdziecie w źródłach podanych poniżej.

Źródła:
http://www.sklo-union.eu/frantisek-peceny

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *