Shopping Cart: 0 Products

Wazon – ikebana proj. Wiesławy Gołajewskiej

Wazon-ikebana to projekt Wiesławy Gołajewskiej  produkcji  Zakładu Porcelitu Stołowego „Pruszków” datowany jest na 1963r. Sygnowany od spodu „PRUSZKÓW”.

Wykonany jest z porcelitu techniką zdobienia ceramiki szkliwieniem zbiegającym.  Autorem tej techniki jest Gabriela Hoffman-Śleżewska.

Tym dwóm paniom zawdzięczamy prezentowany wazon-ikebane.

Potocznie nazywany jest „chlapańcem”. W skład serii „chlapańców” zestawu galanteryjnego  zaliczamy: świeczniki, różnej wielkości wazony, ikebany, patery i lampki. Jego szerokość to  14 cm, wysokość  14 cm a długość 20 cm. Do tego wazonu zalicza się wkład z dziurkami, który utrzymuje kwiaty, mój egzemplarz niestety go nie posiada.

Co ciekawe zacieki szkliwa pokrywają większość powierzchni wazonu zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Dzięki tym zaciekom wazon wygląda niezmiernie efektownie. Jego kształt przypomina łódkę, a biel klasycznie współgra z kolorem różnych kwiatów, które możemy do niego włożyć.

Myślę, że dzięki technice zdobienia ceramiki nie ma możliwości znaleźć dwóch takich samych produktów które wyglądałyby identyczne pod względem zacieków. To czyni go podwójnie wyjątkowym dla mnie.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: