Porcelit zawsze traktowany był jako gorszy brat porcelany. Stosowany głównie jako materiał do typowo użytkowych zastosowań sanitarnych w prl-u trafił też na stoły Polaków. Jakościowo gorszy od porcelany i trudniejszy w obróbce stawiał wyzwanie projektantom.
Jednym z zakładów zajmujących się wytwarzaniem naczyń z porcelitu były zakłady w Tułowicach. Niegdyś słynna na cały świat manufaktura porcelany w prl-u stałą się dostarczycielem rozwiązań dla mas. Choć nie tylko. Taką ścieżką dotarliśmy do prezentowanego dziś serwisu do kawy „Opole” projektu państwa Lucyny i Kazimierza Kowalskich. Absolwenci Wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych stworzyli ten projekt w 1963 roku. Stał się bardzo popularny wśród kupujących, został także doceniony na prestiżowych Targach Poznańskich w roku następnym.
Zestaw mimo klasycznego kształtu cechuje się lekkimi liniami. Wpasowuje się idealnie w trend panujący w latach 60tych. Szczególną uwagę przykuwają płynne kształty i szpiczaste uszka filiżanek, które potęgują wrażenie lekkości. Zwieńczeniem są szpiczaste pokrywki. Mimo wydawałoby się niewdzięcznego materiału występował w bardzo różnych i modnych wtedy zdobieniach. Od totalnej czerni po lokalne wzory tradycyjne czy kwiaty, aż po nowoczesne i unikatowe nazywane dziś pikasami.
Wynikało to w dużej mierze z popularności owego zestawu co znów wynikało w prostej linii z udanego projektu. Można również spotkać egzemplarze produkowane na zamówienie państwowych zakładów co było częstą praktyką w PRL. W swojej kolekcji posiadamy właśnie taki egzemplarz oraz wyjątkowo poszukiwany przez kolekcjonerów egzemplarz ze zdobieniem w tak zwany „Gwiezdny pył”.
dzbanek:
wysokość z pokrywką: 21,5 cm
wysokość bez pokrywki: 17,2 cm
cukierniczka:
wysokość z pokrywką: 9,5 cm
wysokość bez pokrywki: 6,2 cm
mlecznik:
wysokość: 9 cm
filiżanki:
wysokość: 5,5 cm
średnica: 6 cm
spodki:
średnica: 11,5
Autor: