Shopping Cart: 1 Product

Serwis kawowy Art  Deco fabryki porcelany Hollóházi

Węgierski serwis kawowy Art  Deco fabryki porcelany Hollóházi. Sygnowany od spodu. Datowany na lata 50-te XX wieku.

Wytwórnia porcelany w Hollóházi to jedna z najstarszych manufaktur na Węgrzech, która została założona w 1777 roku. W początkowym okresie specjalizowała się w szkle, natomiast porcelanę zaczęto masowo produkować z początkiem XX wieku.

Serwis ma standardową konfigurację:  dzbanek, mlecznik, zamknięta cukiernica i sześć filiżanek ze spodkami.  Zestaw jest bardzo delikatny. W malaturze charakterystycznej dla tamtego okresu. Podobna kolorystyka przewija się w sztuce użytkowej w całym bloku wschodnim. Węgierski rynek porcelany tamtego czasu nie był tak bogaty jak nasz rodzimy i co dla niego specyficzne bardzo popularne były różnorakie porcelanowe figurki.

Serwisów kawowych nie spotykamy dziś wiele dlatego prezentowany tu jest ciekawym eksponatem i warto zestawić go i porównać z tym co w tamtym okresie można było spotkać u nas. Ten egzemplarz przebył bardzo długą drogę ponad 1300 kilometrów bo aż spod Serbskiej granicy żeby dziś stanąć na półce obok kolorowego serwisu Karoliny z Jaworzyny Śląskiej z tego samego okresu.

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hollóháza_Porcelain_Manufactory

https://galeriasavaria.hu/termekek/reszletek/porcelan/1512098/Retro-Hollohazi-porcelan-kaveskeszlet/

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *