Talerz Chodzież z serii „Tańce Polskie” Kujawiak – projektu Zofii Stryjeńskiej datowany jest na lata 60-te XX wieku. Stan zachowania idealny, bez ubytków. Talerz jest bardzo duży. Jego średnica to: 33 cm
Za czasów komuny w Polsce dzięki centralnemu planowaniu, projekty przewijały się przez różne zakłady i manufaktury. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wzory z tego projektu można spotkać na produktach z Chodzieży, Wałbrzycha, Tułowic czy Karoliny. Co ciekawe, często stosowano przez różne zakłady ten sam projekt graficzny, ale na innym projekcie fasonu,stąd na rynku talerze w różnych kształtach, wielkościach i malowaniach krawędzi, a z tym samym projektem graficznym. A historia owego projektu jak i jego autorki jest bardzo ciekawa.
Wzór zaprojektowała jedna z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego -Zofia Stryjeńska. Artystka zajmowała się malarstwem, grafiką, ilustracją czy nawet scenografią i projektami zabawek za które otrzymała Diplom d’Honneur na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, a także Gran Prix w czterech działach: malarstwo, ilustracja, plakat, tkanina. Szczerze polecam zapoznać się z życiorysem i projektami tej pani. Na zachętę dodam, że w latach 1911-1912 studiowała w Monachium na akademii Sztuk Pięknych w męskim przebraniu bo wówczas na studia nie przyjmowano kobiet…
Grafiki ”Tańce polskie” zostały pierwszy raz opublikowane w 1927 roku w Tekach graficznych. Pomysł na nie najpewniej zrodził się z zainteresowań artystki którymi to były legendy, wierzenia, obyczaje i historie ludowe ze szczególnym naciskiem na kulturę góralską z której to artystka się wywodziła. Dziś są bardzo cenionym i poszukiwanym produktem ze względu na niesłabnące zainteresowanie sztuką ludową i tym co nasze rodzime oraz faktem, że przyłożyła do niego rękę artystka wybitna doceniana na całym świecie a tak bardzo nie doceniona przez polskie środowisko artystyczne w czasach w których żyła. Na szczęście później w czasach komunizmu ktoś potrafił to w końcu dostrzec.
bardzo dużo źródeł na końcu artykułu na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Stryje%C5%84ska
Autor: