Shopping Cart: 0 Products

Patery do ciasta i owocarki Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

Często zdarza mi się, że powiększam swój zbiór o rzeczy które niekoniecznie zamierzam kolekcjonować. Tak waśnie mam z paterami i owocarkami.

Pierwszą paterę na ciasto dostałam o znajomej była to „Cora” Eryki Trzewik Drost w kolorze miodowym. Sugerowałam się praktycznością danego przedmiotu oraz wdzięcznością z podarunku. Początkowo nie zdawałam sobie sprawy, że będę mieć więcej niż jedną paterę i będę wstanie coś więcej o niej powiedzieć.

Powyższe patery jak i owocarki wykonane są szkła prasowanego, barwione w masie o rantach nieregularnych i regularnych z ciekawym motywem dekorowania. Kolorystyka ich zaczyna się od bezbarwnej po przez intensywne czerwienie nawet i czerń. Wydaje mi się, że występowały w każdej kolorystyce.

Owocarki jak i patery były produkowane do serii np. jak; “Medaliony”, „Asteroid”, „Migdałek”, „Cora” itp. oraz występowały takie które posiadały nr katalogowy np. 2194 z katalogu 1971r

Patery na ciasto podobnie jak i owocarki najczęściej można spotkać w dwóch rozmiarach, tzn. wielkości dużej i filigranowej mniejszej. Większe owocarki średnio sięgały do 20 cm a mniejsze około 15 cm. Niekiedy wyroby posiadały lekkie wady fabryczne takie jak. np. krzywa postawa na ciasto.

Watro wspomnieć, że seria „Cora” zdobyła I miejsce wraz ze złotym medalem na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła w Katowicach w 1979 roku. Owocarka w kolorze fioletu wraz z tortownicą koloru miodowym to seria naczyń która zdobyła złoty medal a ich główną cechą są nieregularne prążki.

U siebie na co dzień używam owocarki w kolorze bezbarwnej z Huty Szkła Hortensja (środkowe zdjęcie pod teksem – bezbarwne szkło) a wszystkie inne okazy okupują półkę i czekają na lepsze czasy.

Autor:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: