Shopping Cart: 0 Products

(Nie)zwykłe hobby. Zbieractwo czy kolekcjonerstwo?

Zbiór kolekcji porcelany Rzecz- Pospolita Sztuka Użytkowa
Część zbioru kolekcji porcelany Rzecz- Pospolita Sztuka Użytkowa.

Co dokładnie skłania ludzi do zbierania rzeczy? Odpowiedzi na to pytanie jest prawie tyle samo, ilu jest kolekcjonerów. Każda kolekcja przedmiotów ma do opowiedzenia własną, niepowtarzalną historię, tak jak każda osoba ma wyraźnie osobisty powód do swojego hobby. Co więcej, weź wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, a prawdopodobnie znajdzie się ktoś, kto to zbiera. Od porcelany po znaczki pocztowe – istnieje niezliczona ilość ciekawych kolekcji. W tym artykule przyjrzymy się niektórym powodom, przez które coś zbieramy.

Po pierwsze, wyjaśnijmy, co rozumiemy przez „zbiór”. Około jedna trzecia nas ma jakiś asortyment przedmiotów, które można by sklasyfikować jako zbiór czegoś. Jednak bycie prawdziwym kolekcjonerem wymaga emocjonalnego połączenia, które czasami może graniczyć z obsesją. Czas i pieniądze nic dla nich nie znaczą w porównaniu z radością, jaką czerpią z posiadania tych przedmiotów. Dla wielu zbieranie polega na emocjach związanych z polowaniem. Chociaż ich kolekcje pierwotnie wywodzą się z hobby lub zainteresowania, szybko odkrywają, że wciąga ich podekscytowanie nowym odkryciem. Co więcej, uczucie to wzrasta tylko wtedy, gdy wchodzą coraz głębiej “pod powierzchnię”. Na przykład wielu kolekcjonerów płyt winylowych szybko kupi większość swoich ulubionych albumów. Co później? Wielu z nich pójdzie dalej w dół króliczej nory, polując na bardziej niejasne wydawnictwa, limitowane kolorowe wydania winylowe i wydania międzynarodowe. Dla kogoś z zewnątrz może się wydawać, że zmarnowali pieniądze, kupując w kółko ten sam przedmiot. Jednak dla kolekcjonera ich emocjonalny związek z omawianym zespołem sprawia, że ​​wszystko jest tego warte. Dla niektórych uzasadnienie to poczucie bycia „superfanem” – dla innych jest to przymus, którego nie potrafią do końca wyjaśnić. Dla tego typu kolekcjonerów internet był zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Z jednej strony wytropienie rzadkich obiektów nigdy nie było łatwiejsze. Jednak to również usuwa emocje, które pochodzą z natknięcia się na

Talerze ręcznie malowane dekoracyjne wypalane w piecu ceramicznym Seria rosliny
Jakie talerze wybrać do restauracji?

szczególnie rzadkie znalezisko. Co ciekawe, niewielu zagorzałych kolekcjonerów chce „skompletować” swoją kolekcję, gdyby to było w ogóle możliwe. Skoro jest to tak duża część ich życia, dlaczego mieliby kończyć ze swoim hobby? Z tego powodu wielu kolekcjonerów całkowicie unika sieci, woląc znajdować nowe znaleziska w swoim czasie tak aby dalej mieć cel. Jednak to nie jedyny powód, dla którego ludzie zbierają rzeczy. Inni robią to z nostalgii za młodością. Jak każdy rodzic wie, dzieci często przechodzą przez fazy, w których mają obsesję na punkcie pewnych rzeczy. Fazy ​​te mogą trwać od kilku tygodni do kilku lat, ale większość z nas w końcu z nich wyrasta. Jednak niektórzy nigdy tego nie robią lub wracają do swoich dziecięcych pasji w późniejszym życiu. Dla tych ludzi ich kolekcja stanowi rodzaj siatki ochronnej przed światem dorosłych. Jest to dla nich sposób na chwilowe uwolnienie się od ciężaru obecnego życia i powrót w buty młodszego ja. Dla młodszych pokoleń takie rzeczy jak kapsle czy modele kolejek nie mają większego znaczenia. Jednak dla innych są to przedmioty, z którymi dorastali. Wraz z rozwojem współczesnego świata zbieranie tych przedmiotów staje się coraz bardziej kuszące. Oferują powrót do prostszych czasów, zwłaszcza gdy takie przedmioty nie są już produkowane. Oczywiście w przyszłości te obiekty zostaną prawie zapomniane ale ludzie zawsze będą tęsknić za minionymi latami – i nigdy nie zabraknie przedmiotów, które wywołują te uczucia.

Talerze Polskie ręcznie malowane
Talerze ozdobne na ścianę – nowoczesna porcelana jako obraz.

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy o skali świata przedmiotów kolekcjonerskich. Naturalnie stanowi to pewien problem dla psychologów próbujących wyjaśnić to zjawisko. Jak porównać, powiedzmy, kolekcjonera znaczków z kimś, kto trzyma się każdej napotkanej etykiety na butelkę z wodą? Biorąc to pod uwagę, psychologowie mają wiele różnych teorii wyjaśniających tego rodzaju zachowania. Oprócz tych przedstawionych powyżej, mogą tu występować bardziej mroczne czynniki. Psychologowie freudowscy uważają, że kolekcjonowanie jest sposobem na uporządkowanie świata. Ci, którzy zbierają, mogli mieć problemy z porzuceniem, gdy byli dziećmi lub czuć, że nie mają kontroli nad własnym życiem. Gromadząc i selekcjonując przedmioty, mogą nieco odwrócić to uczucie. W szczególności ci, którzy mają niewiele pamiątek z dzieciństwa, mogą to zrekompensować, trzymając się wszystkiego, co tylko mogą. W tym momencie granica między zbieraniem, a gromadzeniem zostaje zatarta. Chociaż wielu może opisać to pierwsze jako uzależnienie, niemniej jednak jest to coś, co robi się dobrowolnie.

Kolekcjonerzy mają kontrolę nad swoim zachowaniem, podczas gdy zbieracze nie. Ich działania mogą być spowodowane zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym lub zaburzeniami lękowymi. Kolekcjonowanie zapewnia również ujście dla niektórych z naszych bardziej pierwotnych pragnień. Na poziomie instynktu kierujemy się ku „obiektom pożądania” – to jest powód, dla którego się zakochujemy. Takie tęsknoty istnieją od czasów prehistorycznych, ale oczywiście dziś żyjemy zupełnie inaczej niż żyli jaskiniowcy. Jest to w dużej mierze spowodowane naszą dłuższą żywotnością. Z biologicznego punktu widzenia nie powinno być czegoś takiego jak „wiek średni”. Być może wyjaśnia to współczesne zjawisko kryzysu wieku średniego. To nie przypadek, że wielu mężczyzn zaczyna kolekcjonować rzeczy po czterdziestce. Na tym etapie życia większość z nich już się ustatkowała i założyła rodzinę. Ale gdzieś w ich umysłach wciąż jest tęsknota za nowymi rzeczami, których pożądają. Chociaż mogą nie do końca rozumieć ten przymus, kolekcjonerstwo pomaga im jednak pozbyć się tego neurologicznego swędzenia.

A Ty jesteś zbieraczem czy kolekcjonerem?

 

 

Autor:

error: