Shopping Cart: 0 Products

Komplet do przystawek „Asteroid” proj. Jan Sylwester Drost

Prezentowane przystawki o dźwięcznej nazwie „Asteroid” zaprojektował Jan Sylwester Drost w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Datowane salaterek przypisuje się na lata 70. XX wieku.

Są jednym z najbardziej rozpoznawalnym obiektem szkła użytkowego z okresu PRL, zaliczają się dzięki tym w klasykę designu polskiego.

Należy pamiętać, że w skład serii „Asteroid” przynależą inne produkty, które równie podobnie zachwycały oko jak prezentowane przystawki. Poświadczeniem zachwytu nad tą serią stał się fakt, że w 1976 ro­ku otrzy­ma­ła ona zło­ty me­dal na II Międzynarodowej Wystawie Triennale Szkła i Porcelany w czeskim mieście Jablonec nad Nysą.

Wykonane są ze szkła prasowanego, masywne o rantach nieregularnych z motywem dużej ilości kropli na zewnętrznej jej części. Środek  salaterki był gładki o wysokich brzegach. Kształtem przypomina spadającą łzę. Występowały najczęściej w kolorystyce bezbarwnej z lekkim poświtem odcienia niebieskiego. Występowały również w innej kolorystyce, choć dziś ciężko spotkać w innym wybarwieniu.

W skład kompletu „Asteroid” zaliczamy jeden centralny oraz sześć mniejszych przystawek.

Prezentują się bajecznie. Dziś ten wyrób cieszy się ogromną popularnością. Wystawiany jest przez największe domy aukcyjne w Polsce.

Wyrób warty zainwestowania pieniędzy. Nietypowy kształt jak i forma nadaje mu wyjątkowości.

Moim faworytem w tej serii jest niewątpliwie wazon „Asteroid” który długo był moim pragnieniem do momentu zasilenia mojej kolekcji . Do niego powrócę  poświęcając mu osobny wpis.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: