Shopping Cart: 0 Products

Garnitur do ciast proj. Elżbiety Piwek-Białoborskiej

Prezentowane talerzyki przynależą do zestawu talerzy zwanego garniturem do ciast produkcji Zakładu Fajansu, „Włocławek” we Włocławku, a projektantem jest Elżbieta Piwek-Białoborska. Dla przypomnienia dodam, że była ona artystką ceramiki oraz projektantką dekoracji malarskich i różnorodnych wzorów.

Datowanie talerzyków przypisuje się na lata 60. XX wieku, gdy wytwórnia nosiła nazwę Zakładów Fajansu imienia Rewolucji 1905 roku.

Jest to fajans szkliwiony, malowany o wymiarach 18×16 cm. Kształt talerzyków odbiega od stosowanych standardów talerzy do ciasta. Otóż kształt talerzyków przypomina “pękatego” liścia z fabrycznymi “ubytkami” po obydwu stronach. Malatura ich to żółć z czernią i bielą, ale występowały w szerokiej gamie kolorów.

Konfiguracja zestawu jest tradycyjna, czyli sześć mniejszych talerzyków oraz jeden centralny duży talerz. Na spodzie od zewnętrznej strony widnieje znak wytwórni: Zakład Fajansu WŁOCŁAWEK  Rewolucji 1905 „Hand painted”, „Made in Poland”.

Twórczość Elżbiety Piwek-Białoborskiej była ogromna. Jej zabawa tudzież gra z kolorami nie stanowiła dla niej tematu tabu. Jej wyroby są ciekawe po przez prezentową malaturę, która była abstrakcyjna, ciesząca oko i zachwycająca.

O Ośrodku Wzorcującym przy Włocławskich Zakładach Ceramiki Stołowej i krótkiej biografii projektantki-artystki Elżbiety Piwek – Białoborskiej, miałam przyjemność pisać we wcześniejszym artykule dot. talerza dekoracyjnego z możliwością do zawieszenia 🙂

Choć karkołomnie udaje mi się zdobyć wyroby z Zakładów Fajansu imienia Rewolucji, liczę, że z czasem w swoim zbiorze będę posiadać coraz więcej tego wyrobów- bo są szalenie piękne.

 

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: