Szklana kura z Huty Szkła „Ząbkowice”

Szklana kura bomboniera z Huty Szkła „Ząbkowice” .

Szaleństwo szklanych kur jak i innego zwierzyńca wykonaniu Huty Szkła „Ząbkowice” początkowo wydawał mi się co najmniej bardzo zabawny. Nie urzekła mnie ich forma, ale kiedy zaznajomiłam się dostępnością kolorów, różnorodnością rozmiarów to prawie zapiałam z zachwytu.

Powyżej prezentowane tu kurki znakomicie oddają różnicę w rozmiarze między najmniejszą, a średnią. Owe bomboniery w kształcie kur, wykonano z bezbarwnego, prasowanego szkła. Kokoszki osadzone zostały na pojemniku imitującym kosz wiklinowy, a zarazem stanowiący ich główną podstawę. Głowa zwierzęcia została wyraźnie uwidoczniona wraz z jej całym upierzeniem.

Należy zauważyć, że bezbarwne prezentują się dość ubogo w porównaniu z kolorem kobaltowym, czarnym bądź zielonym. Szklane kury były wykorzystywano do przechowywania jaj, słodkości tudzież innych produktów spożywczych. Często też upiększały stół jako dekoracja świąteczna w okresie Wielkanocy.

Kury bomboniery produkowano w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” (HSG „Ząbkowice” – działającej w latach 1884-2002 w miejscowości Ząbkowice, a od 1977 w Ząbkowicach – dzielnicy Dąbrowy Górniczej). Projekt kury w katalogu pojawił się już 1910 roku, ale należny pamiętać, że z powodzeniem były produkowane w późniejszych latach. Mając w swoim zapleczu kurę niekoniecznie musi ona pochodzić z przedwojennych serii.

Dziś kurki to bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów towar. Widywałam już imponujące zbiory kurek w różnych wielkościach i wybarwieniach. Niestety nie stanowią one elementu zainteresowania z mojej strony, na tyle abym mogła je kolekcjonować. Powyższe dwa egzemplarze zapewne trafią do miłośników szklanych kurek.

Przez moje ręce przetoczyły się następujące egzemplarze szklanego drobiu: min. Szklany kogut – nie polskiej produkcji, szklana bomboniera również nie polskiego wyrobu, szklane bezbarwne kurki w dwóch różnych rozmiarach- produkcji HSG „Ząbkowice”unikatowa błękitna kura również produkcji HSG „Ząbkowice” oraz lisek – HSG „Ząbkowice.

3 comments Add yours

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *