Serwisy kawowe Zakładu Porcelany i Porcelitu w Chodzieży.

Należy pamiętać że wiele firm „wypuszczało” na rynek przedmioty bez przypisywanej nazwy bądź osoby odpowiadającej za dany projekt. Identyfikacja  rzeczy użytkowych wyprodukowanych w XX wieku jest wyzwaniem nie tylko dla mnie, ale również dla innych.

Wiele katalogów z różnych hut szkła i zakładów  produkujących jak i projektujących porcelanę oraz wytwórni mebli, niestety nie przetrwało upływu czasu. Dziś niewątpliwie wiedza jest w cenie. Otóż umiejętność rozpoznania rzeczy „wyjątkowych”  może zaowocować pod względem finansowym ale również może pozwolić uzupełnić  kolekcję w egzemplarze wartościowe.

Z jednym z elementów zidentyfikowania danego produktu jest niewątpliwie sygnatura oraz fason. Następnie należy szukać  informacji. Pozyskiwanie wiedzy jest szerokie, min;  literatura, Internet (ogólnie media), uczelnia/szkoła, wykładowcy, wystawy/wernisaże , projektanci, byli pracownicy, historycy i itp. Pożądanym elementem są niewątpliwie katalogi wyrobów. Dzięki katalogom można określić datowanie przedmiotów, przypisać ich do określonej huty tudzież fabryki oraz znaleźć szczegóły danego produktu.

Powracając do powyższych  serwisów są znakomitym przykładem anonimowości wyrobu. Są one dla mnie anonimowe, pod względem datowania i osoby odpowiadającej za jej projekt.  Z sygnatury wiem, że były produkowane w Zakładach Porcelitu w Chodzieży. Posiadam aż trzy takie same serwisy występujące innej malaturze.

Z ciekawostek- powielanym i kultowym wyrobem z Chodzieży jest min. serwis kawowy „Roman” . Występował on w różnicowanej malaturze. W moim rodzinnym domu taktowny także się znajduje, jako podarunek na prezent ślubny moich rodziców.

W przypadku osoby która posiadałaby szczegółowe informację dot. powyższych serwisów serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *