Serwis kawowy „Milo”Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina” proj. Adama Sadulskiego

Z uwagi na moją słabość do serwisów kawowych, przedstawiam mojego kolejnego domownika.

Dla przypomnienia dodam, że jest to projekt Adama Sadulskiego wyrobu Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina”w Jaworzynie Śląskiej, a datowanie przypada na około 1960 rok.

Serwis zasadniczo różni się od wcześniej prezentowanego, którego miałam okazję przedstawić w innym artykule. Różnica polega min. na malaturze oraz wielkości dzbanka.

Trzeba przyznać, że prezentowany dzbanek znakomicie współgra z niewielkimi filiżankami. Jego wysokość to 14 cm, a pojemność to 600 ml. Wysokość filiżanek  to 6.7 cm, cukiernica z przykrywką jest zrobiona na wzór górnej części dzbanka. Sygnowany, na spodzie znak wytwórni: Karolina MADE IN POLAND. Niestety mój serwis nie posiada mlecznika którego wysokość nie wiele różni się od wcześniej prezentowanego z motywem „marmurkowym”.

Ciekawy to projekt choć mało praktyczny. Wcześniejszy prezentowany serwis zawierał ogromny dzbanek z maciupeńkimi filiżankami, a ten zasadniczo zawiera za mały dzbanek do ilości filiżanek tak aby napełnić wszystkie. Oczywiście malatura owego serwisu jest rzadziej spotykana niż w stylu marmurkowym.

Zauważyłam, że identyczne złocenia znajdują się również na serwie kawowym „Joanna” projektu Wincentego Potackiego datowanego na 1956 rok który został przeze mnie wcześniej opisany w osobnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *