Serwis kawowy „Regina” Zakładu Porcelany i Porcelitu w Chodzieży

Prezentowany serwis kawowy jest produkcji Zakładu Porcelany i Porcelitu w Chodzieży w latach 60-tych. Końcówka XIX wieku cieszyła się największą popularnością serwisów w fasonie „Charlotte” i „Regina” nawiązujące w stylistyce do rokoko. Natomiast Polskie Fabryki Porcelany takie jak Ćmielów i Chodzież „poszły” również za tym trendem i produkowały ceramikę stołową z porcelany i porcelitu, głównie w fasonie „Regina”, „Aldona” i „Elżbieta”.

Warto wspomnieć, że w 1949 roku zakłady porcelany i porcelitu zostały rozdzielone na dwa przedsiębiorstwa tzn. na Chodzieskie Zakłady Porcelany i Zakłady Porcelitu w Chodzieży. W 1964 roku nastąpiło ponowne połączenie obu wytwórni w jedno przedsiębiorstwo w „Chodzieskie Zakłady Porcelany i
Porcelitu w Chodzieży”.

Prezentowany serwis posiada malaturę w odcieniach żywych kolorów z dopełnieniem garnituru do ciasta występującej w tej samej kolorystyce. Talerzyki do ciasta zawierają motyw kwiatowy w centralnej części talerzyka nieumiejscowionym na białym tle, zaś brzegi ich są kolorowe. Wyjątek stanowi centralny talerz, nie zawiera on na centralnej jego części motywu kwiatowego. Filiżanki serwisu zdobione są motywem kwiatów od wewnętrznej strony filiżanek. Zewnętrzna strona zdobi jednolity kolor. Kanelowana stopka i „uszka” naczyń są złocone, co nadaje serwisu wyszukanej elegancji.

Niezwykle bogato prezentuje się na tle moich pozostałych serwisów kawowych. Jest moim drugim serwisem, który w dopełnieniu posiada garnitur do ciast z tego samego fasonu. Ponadto jest również moim drugim który pod względem praktycznym spełnią swoją funkcjonalność w 100%. Filiżanki ma pojemne podobnie jak mlecznik, dzbanek i cukiernicę.

Elementy serwisu sygnowane znakiem firmowym Chodzież Made in Poland – sygnatura używana od 1964 roku.

Wymiary:

Dzbanek – wysokość 22 cm.

Mlecznik – wysokość 10 cm

Cukiernica – wysokość 7,5 cm

Filiżanka – wysokość 7 cm, pojemność 125 ml, średnica podstawy 4,5 cm, średnica górna 8,5 cm

Patera do ciasta – średnica 28,5 cm

Talerzyki do ciasta – średnica 17 cm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *