Serwis kawowy „Ira” dla Zakładów Porcelitu w Chodzieży projektu Józefa Września

Malatura tego serwisu najczęściej kojarzona jest z serwisem „Iza”. Prezentowany serwis kawowy przynależy do fasonu „Ira”.

Został wyprodukowany w Zakładach Porcelitu w Chodzieży. Projektantem był Józef Wrzesień, a datowanie tego serwisu przypada na rok 1959.

Występował w szerokiej gamie kolorów.  Uważam, że czerń z delikatnymi złoceniami nadaje mu szyku nawet w dniu dzisiejszym. Niekiedy filiżanki byłe w całym złoceniu od wewnątrz, co podobno oznaczało, że był to towar eksportowy. Sygnowany każdy element  z wyjątkiem pokrywki na dzbanek i cukiernicę. Dziób dzbanka był w połowie malowany na złoto.

Dzbanek pojemny z wygodnym uchwytem (23 cm), filiżanki równie wygodne na standardową  „małą czarną” z mleczkiem (6 cm). Do serwisu zaliczamy oczywiście cukiernicę z przykrywką oraz mlecznik.

Co ciekawe serwis można uzupełnić w talerze deserowe tzn. jeden centralny i 6 talerzy deserowych. W tej malaturze można spotkać  różnej wielkości wazony oraz co ciekawe płaskie popielniczki z uchwytem na jednego papieroska. Dzięki tym dodatkom, garnitur do ciasta i kawy nadaje pełnego kunsztu.  Jednym słowem w latach 60- tych myślano o stronie praktycznej przedmiotu a jednocześnie starając się zadowolić wymagającego klienta.

Przyznam, że jest to mój największy rozbudowany zestaw kawowy. Odkupiłam go od miłych młodych ludzi z miejscowości w której mieszkam. Zaznaczali, że jest  to spuścizna po babci, ale niestety gustują w nowoczesnym stylu a chcieli aby serwis trafił w dobre ręce a szczególności do osoby która doceni tego typu wyrób.

(popielniczka oraz wysoki wazon przynależny do innej malatury ale również występuje w tego typu wybarwieniu co prezentowany serwis)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *