Serwis kawowy „Goplana” projektu Wincentego Potackiego

Serwis kawowy „Goplana” został zaprojektowany w 1960 roku przez Wincentego Potackiego dla Zakładów Porcelany Stołowej w Ćmielowie.
Jest najbardziej rozpoznawalnym serwisem kawowym Zakładów Porcelany Stołowej w Ćmielowie z lat 60. XX wieku. Serwis niezwykle dobrze prezentuje się po przez smukły fason. Uznawany jest za ikonę stylu z wysmukłymi, cylindrycznymi korpusami dzbanków i filiżanek. Występował w niezliczonej ilości kolorów. Warto wspomnieć, że obecnie serwis kawowy „Goplana” został reaktywowany i jest produkowany przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.

Dekoracje kwiatowe prezentowanego serwisu są malowane na białej porcelanie, w kolorach fioletu, delikatnego różu, żółci i zieleni, zaś uchwyty, brzegi filiżanek oraz spodków są wykończone delikatnymi złoceniami. Być może, malatura owego serwisu nie urzeka pięknem jak jednolite malatury ale na pewno stanowi ciekawy element zdobienia.

W skład serwisu wchodzi:
6 filiżanek ze spodkami 5,5 cm,
imbryk do kawy 27cm,
cukiernica 12 cm,
mlecznik 14 cm.

Prezentowany serwis został zakupiony w Stanach Zjednoczonych podobnie jak „Kapelusz” Zakład Fajansu Włocławek nr dekorowania 3293. Znikoma jest szansa aby móc poznać historię rzeczy zakupionych po za granicami naszego kraju, a zapewne są to historie niezwykłe. Miałam okazję zakupić świeczniki „Karolinki” w Szwecji podobnie jak szklaną dziewczynkę projektu Eryki Trzewik Drost, talerz Zakład Fajansu Włocławek proj. Elżbiety Piwek-Białoborskiej został przywieziony z Węgier wraz serwisem z fabryki porcelany Hollóházi a nawet spod granicy Serbskiej dymna „Karolinka” do mnie zawitała itp. Jedno jest pewne, że podróżując po świecie można zwiedzać, bawić się i pracując a jednocześnie wzbogacając swoją pasję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *