Komplet do przystawek Jana Sylwestera Drosta Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

Prezentowany komplet do przystawek jest autorstwa Jana Sylwestra Drosta o nazwie „Jodełka”. Wytwarzane były w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Datowanie przystawek przypisuje się na lata 70. XX wieku.

Kształtem przypominają wcześniej prezentowane przystawki „Asteroid”. Podobnie jak wcześniejsze przystawki, są wykonane ze szkła prasowanego o rantach nieregularnych, masywne i wysokich brzegach.  Środek salaterek jest gładki a motyw ich przypomina igły jodły. Co ważne, motyw jodły znajduje się na całej jej dolnej zewnętrznej części. Ich kolor to bezbarwny z lekkim poświtem odcienia niebieskiego bądź morskiego.

W skład zestawu zaliczamy jedną centralną salaterkę oraz sześć mniejszych. Z powodzeniem można dosztukować więcej mniejszych salaterek do kompletu celem powiększenia zestawu.

Projekty Jana Sylwestra Drosta artysty plastyka i projektanta przedmiotów użytkowych, wyróżniały się w czasach PRL-u gdzie dominowała szarość. Jego projekty zawierały żywe kolory i odmienne formy, gdzie wtenczas  wyroby były bardziej powielane i mniej „ekstrawaganckie”. Starał się wyeliminować ślady niedoskonałości po formach oraz jako miłośnik szkła  eksperymentował z różnymi technikami obróbki szkła. W dniu dzisiejszym jego wyroby zostały na wysoka skalę docenione.

Mnie osobiście bardziej przypadły do gustu salaterki „Asteroid” choć „Jodełka”  zgodnie z przeznaczeniem użytkowania spełnia u mnie w domu zasłużoną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *